THE RETRO RUN

Age Group Results

February 19, 2011


Results By 4 Peaks Racing

Men: 5- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
Women: 5- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

5km

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CATIE DAVIES                                             17   17        9      20:58.6    6:46/M             
       2    JESSICA KAMRATH                   QUEEN CREEK  AZ        87   31       14      22:48.3    7:21/M             
       3    JENNIFFER LIGUORI                 GILBERT  AZ            92   37       16      23:24.5    7:33/M             
Top

Female 5 to 9

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LILLIAN MELIN                     CHANDLER  AZ           98    9      147      48:07.4   15:31/M             
Top

Female 10 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    HANNAH MILLER                     SCOTTSDALE  AZ        103   11       68      30:28.2    9:50/M             
       2    ALEXIS HOLLAND                    GOODYEAR  AZ           79   14      122      38:11.0   12:19/M             
       3    ELLIA MELIN                       CHANDLER  AZ           97   11      148      48:12.6   15:33/M             
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    HANNAH DAVIES                                            18   16       20      24:09.6    7:47/M             
       2    ANNA CAMACHO                      GOODYEAR  AZ           10   15       24      24:31.2    7:55/M             
       3    SAMANTHA BRENNA                                          19   15       30      25:29.5    8:13/M             
       4    CAMERYN WALKER                                           12   15      111      35:22.6   11:25/M             
       5    DEVAN WELCH                                              13   15      124      38:39.1   12:28/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MEREDITH PAINTER                  TWINSBURG  OH         126   27       27      24:50.9    8:01/M             
       2    KRISTIN MCPHIE                                          310   29       31      25:29.6    8:13/M             
       3    VIVIAN NAVA                       TEMPE  AZ             111   24       36      26:25.9    8:31/M             
       4    DANIELLE DUBOIS                   KINGMAN  AZ            49   26       40      27:17.6    8:48/M             
       5    KARLA ACORD                       GILBERT  AZ            21   27       41      27:18.4    8:48/M             
       6    EDNA GOMEZ                        PHOENIX  AZ            64   29       44      28:07.4    9:04/M             
       7    ERICA KOLTON                      SCOTTSDALE  AZ         88   28       45      28:07.9    9:04/M             
       8    JENNIFER ORTMAN                   PHOENIX  AZ           120   23       46      28:09.9    9:05/M             
       9    MAKENNA FRANCIS                                         180   26       48      28:19.0    9:08/M             
      10    SUSAN LACKE                                             301   27       49      28:21.0    9:09/M             
      11    ASHLEY ROBOTO                                           303   26       50      28:21.5    9:09/M             
      12    MAUREEN YANG                      GLENDALE  AZ          167   26       55      28:45.1    9:16/M             
      13    KAYLANI MANTY                                           312   29       56      28:47.6    9:17/M             
      14    KATLYN EVANS                      MESA  AZ               54   24       64      29:21.7    9:28/M             
      15    SHALIA BARRETT                    CHANDLER  AZ           27   25       67      30:05.7    9:42/M             
      16    LACEY WILSON                      SAN TAN VALLEY  AZ    165   28       69      30:29.6    9:50/M             
      17    TRUDY STINE                       GILBERT  AZ           152   26       71      30:31.3    9:51/M             
      18    AMY DYAS                          GILBERT  AZ            50   28       77      30:57.6    9:59/M             
      19    MAGGIE RANDKLEV                   MESA  AZ              133   27       78      30:57.7    9:59/M             
      20    JANET HODAKIEVIC                  MESA  AZ               78   25       79      30:57.8    9:59/M             
      21    ANDREA EDWARDS                    SAN TAN VALLEY  AZ     52   28       81      31:10.3   10:03/M             
      22    M F                               GILBERT  AZ            57   20       82      31:12.9   10:04/M             
      23    ANGELA ROBINSON                   MESA  AZ              140   26       85      31:44.7   10:14/M             
      24    KIMBERLY OAKES                    MESA  AZ              115   26       86      31:51.5   10:16/M             
      25    JESSICA HOLLOWAY                  SCOTTSDALE  AZ         80   27       93      32:48.9   10:35/M             
      26    MARIAH NAPOLES                    PHOENIX  AZ           110   28       97      33:49.8   10:55/M             
      27    ANGEL SOTELO                                            178   28       98      33:55.4   10:56/M             
      28    LINDY LEE                         MESA  AZ               91   28      100      34:17.1   11:04/M             
      29    MONICA PERRONE                    GLENDALE  AZ          127   28      102      34:23.4   11:05/M             
      30    MELISHA FIGUEROA                                        177   25      103      34:23.9   11:05/M             
      31    TERESA MIZUSAWA                   PHOENIX  AZ           107   22      105      34:57.1   11:16/M             
      32    KYLA ATKINS                       GILBERT  AZ            24   22      110      35:21.8   11:24/M             
      33    OLIVIA GONZALEZ                   SAN TAN VALLEY  AZ     65   26      112      35:24.2   11:25/M             
      34    MARIA ARMENTA                     MESA  AZ               22   29      115      36:15.7   11:42/M             
      35    BRITTANY COLEMAN                  TEMPE  AZ              40   24      123      38:13.1   12:20/M             
      36    AUDREY COX                        CHANDLER  AZ           42   28      127      39:20.3   12:41/M             
      37    KATHARYN KUBISTA                  QUEEN CREEK  AZ        90   27      129      39:27.9   12:44/M             
      38    LAURA WOJTALEWICZ                 PHOENIX  AZ           166   26      131      40:19.7   13:00/M             
      39    NICOLE MILKINTAS                  PHOENIX  AZ           102   23      132      40:31.0   13:04/M             
      40    ALYSON VIVATTANAPA                TEMPE  AZ             160   25      134      40:36.9   13:06/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TAMARA OLSEN                      CHANDLER  AZ          119   39       23      24:24.8    7:52/M             
       2    DAWN MERCER                       CHANDLER  AZ          100   37       26      24:49.6    8:00/M             
       3    SUSANN YOUNG                      GOODYEAR  AZ          170   31       38      26:55.1    8:41/M             
       4    JENNIFER ROSE                     CHANDLER  AZ          142   31       39      27:08.6    8:45/M             
       5    DANIELLE MCKENNA                  PHOENIX  AZ            94   30       43      27:44.6    8:57/M             
       6    CRISTIE O'TOOLE                   GILBERT  AZ           122   35       52      28:27.3    9:11/M             
       7    CHRISTINA FEIERSTEIN              PHOENIX  AZ            55   32       54      28:36.0    9:14/M             
       8    MABEL ROBLES                                            308   31       62      29:10.2    9:25/M             
       9    CASSIE NORTON                     MESA  AZ              114   33       73      30:42.0    9:54/M             
      10    JENNIFER COLVIN                                         174   31       74      30:45.2    9:55/M             
      11    JENNIFER SACOMAN-GARCIA           CHANDLER  AZ          144   31       76      30:53.1    9:58/M             
      12    HEATHER REINKE                    ELK RIVER  MN         138   37       83      31:41.1   10:13/M             
      13    ALISON URBAN                      GILBERT  AZ           156   36       87      32:00.9   10:19/M             
      14    KATIE STRINGHAM                   GILBERT  AZ           153   36       88      32:29.6   10:29/M             
      15    STEPHANIE DEITRICK                TEMPE  AZ              45   39       89      32:30.3   10:29/M             
      16    STEPHANIE FERNICOLA               PHOENIX  AZ            56   34       90      32:31.4   10:29/M             
      17    DURINDA O'DELL                    MARICOPA  AZ          118   35       92      32:34.2   10:30/M             
      18    LINDA GRISHAM                     GILBERT  AZ            68   36       96      33:40.0   10:52/M             
      19    BRIANNA CAROTHERS                 GILBERT  AZ            37   31       99      34:04.6   10:59/M             
      20    TIFFANY MASTERTON                                       176   38      101      34:22.2   11:05/M             
      21    LAURIE BELONGIE                                         171   37      104      34:27.5   11:07/M             
      22    MARY RIBADENEIRA                  PHOENIX  AZ           139   39      106      35:01.9   11:18/M             
      23    SHARON MOGULL                     PHOENIX  AZ           109   35      107      35:01.9   11:18/M             
      24    ALLISON GEISLER                   PHOENIX  AZ            60   30      116      36:56.9   11:55/M             
      25    AMBER BARRY                       PHOENIX  AZ            28   36      117      37:03.4   11:57/M             
      26    ELIA VALDIVIA                     MESA  AZ              157   31      119      38:09.3   12:18/M             
      27    LAUREN SOTO                       GILBERT  AZ           149   35      120      38:10.3   12:19/M             
      28    REBECCA CALANDRO                  SCOTTSDALE  AZ         34   34      126      38:55.9   12:33/M             
      29    REBEKAH ENFINGER                  PHOENIX  AZ            53   33      130      39:50.9   12:51/M             
      30    ERIN GRIGGS                       CHANDLER  AZ           67   35      136      41:03.3   13:15/M             
      31    AUDRA VAN NIEUWENHUYSE            SURPRISE  AZ          158   38      143      44:03.0   14:13/M             
      32    ANDREA ECKHARDT                   PHOENIX  AZ            51   34      144      44:08.4   14:14/M             
      33    INGRID MELIN                      CHANDLER  AZ           96   39      145      47:56.1   15:28/M             
      34    JODI OWENS                        GILBERT  AZ           123   38      149      51:47.7   16:42/M             
      35    ANNA CLARK                        MARICOPA  AZ           39   38      150      54:24.4   17:33/M             
      36    KIM OSTMAN                        MARICOPA  AZ          121   39      151      54:24.6   17:33/M             
      37    MICHELLE HICKS                    CHANDLER  AZ           77   39      152      55:26.6   17:53/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    NATALIE SCHMERTMANN               PHOENIX  AZ           147   43       57      28:48.7    9:17/M             
       2    STEPHANIE ATKINS                  GILBERT  AZ            23   46       58      28:54.9    9:19/M             
       3    VICTORIA NEZ                                            179   43       59      28:59.8    9:21/M             
       4    MICHELE SMITH                     SCOTTSDALE  AZ        148   48       63      29:11.8    9:25/M             
       5    DONNA JAGIELSKI                   PHOENIX  AZ            85   43       84      31:42.4   10:14/M             
       6    GWELLE HSU                                              309   41       91      32:31.8   10:29/M             
       7    GAIL PIELACK                      MESA  AZ              129   45       95      33:36.4   10:50/M             
       8    JULIE HENDERSON                   ANTHEM  AZ             74   40      114      35:51.7   11:34/M             
       9    TAMMY WAHLA                       CHANDLER  AZ          161   44      135      40:58.0   13:13/M             
      10    SARAH GOFF                        REDMOND  OR            63   43      137      41:33.3   13:24/M             
      11    LISA-MARIE POTTER                 MESA  AZ              130   41      139      42:40.9   13:46/M             
      12    KRISTIN BRENNA                                          175   44      146      48:05.2   15:31/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LAURA HOPKINS                     PHOENIX  AZ            82   54      141      43:18.9   13:58/M             
       2    LISA DUBOIS                       SANBORN  NY            48   51      153      55:26.8   17:53/M             
       3    KATHY O'CONNELL                   MESA  AZ              116   57      154      59:06.9   19:04/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    HELEN JACOBS                      CHANDLER  AZ           84   61      118      37:40.8   12:09/M             
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    NATHAN RODRIGUEZ                                         14   14        1      17:19.5    5:35/M             
       2    BRENNAN BARFUSS                                           1   15        2      18:31.3    5:58/M             
       3    JUSTIN BOYD                       COTTONWOOD  AZ        173   20        3      19:24.9    6:15/M             
Top

Unknown Age Grouping

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Unknown Partic.                                         225           140      42:42.8   13:46/M             
Top

Male 5 to 9

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JACOB MILLER                      SCOTTSDALE  AZ        105    9       19      24:07.7    7:47/M             
       2    ALEC KRAMARCZYK                   MARICOPA  AZ           89    9       22      24:23.5    7:52/M             
       3    NICHOLAS HENDERSON                ANTHEM  AZ             75    9      113      35:49.7   11:33/M             
Top

Male 10 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ISAAC REED                                                6   14       13      22:24.5    7:14/M             
       2    SHUNTA HASHIMOTO                  SCOTTSDALE  AZ         71   14       33      26:04.7    8:25/M             
       3    KAILASH RAMAN                     PHOENIX  AZ           132   11       34      26:09.2    8:26/M             
       4    AJ CAMACHO                                                2   13       47      28:14.8    9:06/M             
Top

Male 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TONY WHITAKER                                             7   15        5      19:45.7    6:22/M             
       2    TIM BUTTUCCI                                             16   17        8      20:57.1    6:45/M             
       3    PAUL CAPPELLO                                            15   16       11      21:21.1    6:53/M             
       4    NOBEL MONK                                                4   15       12      21:23.5    6:54/M             
       5    MARCUS BEGAY                                              3   16       17      23:31.9    7:35/M             
       6    LEVI OUIMET                                               5   17       65      29:28.1    9:30/M             
       7    ANTHONY VAN NIEUWENHUYSE          SURPRISE  AZ          159   18      138      41:37.9   13:25/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SCOTT PHELPS                                            307   22        4      19:33.0    6:18/M             
       2    DWAYNE SMITH                                            306   29        7      20:41.1    6:40/M             
       3    JOHN PAUL CALDWELL                BEAVER FALLS  PA       36   25       28      25:07.1    8:06/M             
       4    ELI DAILEY                        PEORIA  AZ             44   28       29      25:26.4    8:12/M             
       5    CASEY REID                        PHOENIX  AZ           137   28       32      25:39.1    8:16/M             
       6    DANIEL WATTERSON                  GLENDALE  AZ          162   25       51      28:21.9    9:09/M             
       7    ABRAN SALDATE                     CHANDLER  AZ          146   26       70      30:30.7    9:50/M             
       8    NATHAN BABJACK                    SCOTTSDALE AZ  AZ      26   28       75      30:52.0    9:57/M             
       9    DAVID WELCH                       TEMPE  AZ             163   25      133      40:36.5   13:06/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    NEIL MANVILLE                     PHOENIX  AZ           302   36        6      20:11.0    6:31/M             
       2    BRADY DOHRMANN                    MESA  AZ               47   31       10      20:59.0    6:46/M             
       3    OWEN  JENMNINGS                                         304   31       15      23:00.3    7:25/M             
       4    RYAN MCPHIE                                             311   33       18      24:06.3    7:46/M             
       5    MATTHEW GLENDENNING               SCOTTSDALE  AZ         62   35       21      24:18.9    7:50/M             
       6    JOE URBAN                         GILBERT  AZ           155   37       25      24:48.4    8:00/M             
       7    JOSH AVENELL                      PHOENIX  AZ            25   34       35      26:12.0    8:27/M             
       8    JEFF CHURCHILL                    MESA  AZ               38   34       60      29:06.2    9:23/M             
       9    MATTHEW DERR                      CHANDLER  AZ           46   31       66      29:33.3    9:32/M             
      10    KEVIN GREELEY                     PHOENIX  AZ            66   39       72      30:33.9    9:51/M             
      11    JOSH STONE                                              305   34       80      31:08.1   10:03/M             
      12    ALEX LUEVANO                                            172   35       94      32:54.9   10:37/M             
      13    TOM MENNIE                        SCOTTSDALE  AZ         99   37      108      35:01.9   11:18/M             
      14    RICH MOGULL                       PHOENIX  AZ           108   39      109      35:02.6   11:18/M             
      15    JEFF RUSSEAU                      TEMPE  AZ             143   30      121      38:10.6   12:19/M             
      16    DANIEL CALANDRO                   FT BRAGG  NC           35   30      125      38:54.3   12:33/M             
      17    ANTHONY COX                       CHANDLER  AZ           43   35      128      39:27.3   12:44/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TIMOTHY ROESLER                   PHOENIX  AZ           141   44       37      26:35.9    8:35/M             
       2    ADAM MILLER                       SCOTTSDALE  AZ        104   44       53      28:35.7    9:13/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LEE PACE                          MESA  AZ              124   58       61      29:06.4    9:23/M             
       2    STEPHEN HOPKINS                   PHOENIX  AZ            81   50      142      43:19.6   13:58/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MARTY MICHELSON                   GILBERT  AZ           101   64       42      27:37.5    8:55/M