EmbRACE a Better Future

Age Group Results

October 16, 2010


Results By 4 Peaks Racing

Men: 0-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5km

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KAILEY RUMBO                      TEMPE  AZ              87   18        3      20:29.2    6:36/M             
       2    JENINE RAUSCH                     PHOENIX  AZ            80   44       10      26:54.2    8:41/M             
       3    KENDAL VREELAND                   TEMPE  AZ             111   26       11      27:29.0    8:52/M             
Top

Female 13 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    QUINCY JANISSE                    PHOENIX  AZ            45    9       45      56:41.2   18:17/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KATIE MORTENSON                   MESA  AZ               68   25       12      28:16.6    9:07/M             
       2    JAMI STUCKEY                      PHOENIX  AZ           104   22       16      29:26.5    9:30/M             
       3    JULIE TERRY                       PHOENIX  AZ           106   28       18      29:58.6    9:40/M             
       4    CANDICE HILL                      MESA  AZ               41   26       21      31:31.4   10:10/M             
       5    MARY KEEFER                       TEMPE  AZ              48   21       22      31:32.0   10:10/M             
       6    BIANCA CLEMENS                                          131   21       32      38:42.6   12:29/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SUNNY RAMIREZ                     PHOENIX  AZ            79   32       25      33:45.8   10:53/M             
       2    ARIANE KELLY                      TUCSON  AZ             50   32       26      33:49.3   10:55/M             
       3    JENNEFER VIZUETE                  AVONDALE  AZ          110   32       29      36:02.7   11:37/M             
       4    MICHELLE SCHROEDER                CHANDLER  AZ           91   39       43      55:06.0   17:46/M             
       5    ELENA HENRY                       MESA  AZ               39   36       44      55:07.8   17:47/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ANGI SAVENYE                                            150   42       19      30:03.6    9:42/M             
       2    LISA THOMPSON                     GLENDALE  AZ          107   43       37      39:48.1   12:50/M             
       3    VICTORIA NOGALES                  MESA  AZ               69   40       42      54:24.2   17:33/M             
       4    AMY SCHWABENLENDER                PHOENIX  AZ            92   40       47      56:59.1   18:23/M             
       5    FLYNANN JANISSE                   PHOENIX  AZ            43   41       48      57:00.8   18:23/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    RANDI WILSON                      MESA  AZ              121   54       28      34:20.6   11:05/M             
       2    DIANA GADDIE                                            133   55       38      42:27.6   13:42/M             
       3    ELIZABETH SESMA                   PHOENIX  AZ            93   53       41      50:14.7   16:12/M             
       4    MARSHA HAHNKE                     MESA  AZ               36   54       49      57:47.3   18:38/M             
Top

Female 60 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    PAULA SMITH                                             127   63       39      42:34.1   13:44/M             
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SEAN GALLAGHER                    ANTHEM  AZ            145   28        1      20:05.4    6:29/M             
       2    PAUL PATTERSON                    GILBERT  AZ            76   41        2      20:08.2    6:30/M             
       3    JOSHUA KNAPP                      MARANA  AZ             51   15        4      22:12.1    7:10/M             
Top

Male 14 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    FREDDIE DAHDAL                    PHOENIX  AZ            14   16        8      26:27.2    8:32/M             
       2    GARRETT SKEEN                     PEORIA  AZ             98   14       36      39:28.2   12:44/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JOEL HILL                         MESA  AZ               40   23        6      23:45.3    7:40/M             
       2    DAVID SPRENGELER                  TEMPE  AZ             101   22        7      25:22.9    8:11/M             
       3    NADER DAHDAL                      GLENDALE  AZ           13   25       15      29:05.6    9:23/M             
       4    ANTONIO ACOSTA                                          132   25       33      38:42.7   12:29/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    HANK GRABOWSKI                    GILBERT  AZ            31   36       13      28:22.8    9:09/M             
       2    CHRIS WORDEN                                            147   33       24      32:28.3   10:28/M             
       3    JOSEPH CARACCI                    CHANDLER  AZ            8   38       35      39:14.5   12:39/M             
       4    DARRYL JANISSE                    PHOENIX  AZ            44   39       46      56:42.1   18:17/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    GREG YANVE                                              151   41        9      26:43.2    8:37/M             
       2    DAVID BUTTON                      MECHANICSVILLE  MD      7   40       20      30:26.7    9:49/M             
       3    CRAIG MATSON                      GILBERT  AZ            60   49       23      31:59.5   10:19/M             
       4    DONNY WELLS                       GLENDALE  AZ          118   48       30      36:11.3   11:40/M             
       5    MARK KOOY                         CHANDLER  AZ           52   41       34      39:12.1   12:39/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BRAD BENSON                       GILBERT  AZ             6   56        5      22:39.3    7:18/M             
       2    RANDAL FRANK                      PEORIA  AZ             23   53       17      29:58.0    9:40/M             
       3    TOM WILSON                        MESA  AZ              120   55       27      34:17.1   11:04/M             
       4    DOUG KELLEY                       MESA  AZ               49   53       31      36:11.4   11:40/M             
       5    TERRY KOSMATKA                    MOKENA  IL             53   53       51      59:44.5   19:16/M             
Top

Male 60 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DAVID WEEKS                       TEMPE  AZ             116   65       14      28:31.4    9:12/M             
       2    WILLIAM SEWELL                                          128   68       40      42:34.4   13:44/M             
       3    JERRY LINDAHL                     PLAINFIELD  IL         56   60       50      59:43.8   19:16/M             
       4    WILLIAM KAPINUS                   MESA  AZ               47   68       52      59:53.8   19:19/M             

10km

Top

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CARRIE WELDY                      LAVEEN  AZ            117   32        4      41:08.7    6:38/M             
       2    CONNIE GARRITY                    SCOTTSDALE  AZ         26   50        8      46:20.5    7:28/M             
       3    STACEY GIBSON                     SCOTTSDALE  AZ         27   28       17      52:03.4    8:24/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SARA OSTWALL                                            139   26       18      53:14.4    8:35/M             
       2    ANGELICA BACKALUKAS               SCOTTSDALE  AZ          5   28       24      56:27.1    9:06/M             
       3    ALEXANDRA BACKALUKAS              SCOTTSDALE  AZ          4   25       25      56:27.5    9:06/M             
       4    CLARICE SANCHEZ                   PHOENIX  AZ            88   26       26      56:29.9    9:07/M             
       5    SHERRY GREEN                      GOLD CANYON  AZ        32   25       36    1:00:04.6    9:41/M             
       6    ASHLEY SINIARD                    SCOTTSDALE  AZ         97   24       47    1:08:06.8   10:59/M             
       7    BRITTANY MCKINLEY                 PHOENIX  AZ            65   26       48    1:08:45.4   11:05/M             
       8    DENISE FLORES                     PHOENIX  AZ            22   28       49    1:09:19.7   11:11/M             
       9    KATIE PALMER                                            141   25       53    1:10:40.0   11:24/M             
      10    REBECCA HASULAK                   CHANDLER  AZ           38   22       57    1:14:42.7   12:03/M             
      11    MEAGAN DEMENNA                    PHOENIX  AZ            16   25       61    1:16:17.4   12:18/M             
      12    LISA SHANTZ                       PHOENIX  AZ            94   27       63    1:20:18.6   12:57/M             
      13    TINA SHANTZ                       PHOENIX  AZ            95   25       64    1:20:25.6   12:58/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    RHONDA RIOS                       PHOENIX  AZ            84   34       27      56:34.3    9:07/M             
       2    JENNIFER PURDIE                   MESA  AZ               78   33       28      57:12.9    9:14/M             
       3    KAROLYN SWEETING                  ABBOTSFORD  BC        105   31       35      59:56.6    9:40/M             
       4    JAMIE GRABIEC                     PHOENIX  AZ            28   32       44    1:06:03.5   10:39/M             
       5    TRACY LASKOS                      PHOENIX  AZ            54   31       51    1:10:02.6   11:18/M             
       6    FIONA ALEXANDER                   PHOENIX  AZ             3   35       54    1:11:23.9   11:31/M             
       7    LUZ RODRIGUEZ                     TEMPE  AZ              86   37       56    1:13:55.3   11:55/M             
       8    LIZA SCHRIER                      PHOENIX  AZ            89   36       65    1:21:37.8   13:10/M             
       9    TERI SARMIENTO                                          148   36       66    1:22:06.0   13:15/M             
      10    SARA STEVENS                      PHOENIX  AZ           103   34       68    1:27:05.5   14:03/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CHRIS LINDAHL                     PLAINFIELD  IL         55   46       46    1:07:33.1   10:54/M             
       2    TRACY GARCIA                      PHOENIX  AZ            24   41       70    1:37:49.5   15:47/M             
       3    VIOLET VALENCIA                   TOLLESON  AZ          109   46       71    1:37:59.2   15:48/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DIANE WOOLLER                     COLCHESTER            124   56       21      54:25.8    8:47/M             
       2    ROCHELLE SPEARE                   PHOENIX  AZ           100   54       42    1:03:49.9   10:18/M             
       3    MILA MCKINLEY                     SCOTTSDALE  AZ         64   53       62    1:20:08.3   12:55/M             
       4    MONICA PASTOR                     MESA  AZ               74   53       69    1:28:15.6   14:14/M             
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MICHAEL RODRIGUEZ                 GILBERT  AZ            85   22        1      34:24.7    5:33/M             
       2    IAN CHAPPLE                       SCOTTSDALE  AZ         10   35        2      38:29.0    6:12/M             
       3    LJ SKOOBYE                                              146   31        3      39:02.9    6:18/M             
Top

Male 13 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JOHN BURKELL                                            140    0       13      48:51.3    7:53/M             
Top

Male 14 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MATTHEW PASTOR                    MESA  AZ               75   19       67    1:23:57.5   13:32/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JASON WRIGHT                      PEORIA  AZ            125   26        5      41:48.7    6:45/M             
       2    MAXIMO MENA                       TEMPE  AZ              66   24        9      46:25.9    7:29/M             
       3    JOSH UNDERWOOD                    APACHE JUNCTION  AZ   108   24       12      48:43.4    7:51/M             
       4    MICHAEL COLEMAN                   APACHE JUNCTION  AZ    12   23       14      49:50.7    8:02/M             
       5    DEBARIJIT CHANDRA                 TEMPE  AZ               9   25       15      50:11.5    8:06/M             
       6    PARKER MCCARTHY                   PHOENIX  AZ            61   27       39    1:01:40.7    9:57/M             
       7    JUSTIN FELKE                      GLENDALE  AZ           20   22       40    1:02:18.4   10:03/M             
       8    MICHAEL WITHAM                    SCOTTSDALE  AZ        122   25       41    1:03:22.7   10:13/M             
       9    GABRIEL SCRUGGS                                         144   25       45    1:07:15.4   10:51/M             
      10    RICHARD FEDRICK                   TEMPE  AZ              19   28       58    1:14:42.8   12:03/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JOHN SARMIENTO                                          149   35        7      46:06.5    7:26/M             
       2    MATTHEW OGURICK                   COCONUT GROVE  FL      71   34       10      46:55.6    7:34/M             
       3    SHANE PEDERSEN                    PHOENIX  AZ            77   33       11      47:13.8    7:37/M             
       4    JOE MCDERMOTT                     PHOENIX  AZ            62   38       20      54:04.3    8:43/M             
       5    JEFF CHURCHILL                    MESA  AZ               11   34       22      55:08.3    8:54/M             
       6    MIKE ROGERS                                             136   33       23      55:43.5    8:59/M             
       7    JASON REAL                        MESA  AZ               83   38       34      59:41.3    9:38/M             
       8    JEFF SCHWELGER                                          135   36       43    1:05:16.1   10:32/M             
       9    MATT SHIELDS                      GLIBERT  AZ            96   34       50    1:09:45.5   11:15/M             
      10    JAMES DAWSON                      TEMPE  AZ              15   34       52    1:10:21.1   11:21/M             
      11    JON ALEXANDER                     PHOENIX  AZ             2   37       60    1:16:15.9   12:18/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ROGER BARTLETT                                          126   49        6      42:28.7    6:51/M             
       2    NORM MURELOCK                                           143   43       19      53:46.3    8:40/M             
       3    TODD GUNZY                                              142   47       31      57:32.5    9:17/M             
       4    CHARLES DRAYTON                   SURPRISE  AZ           18   49       32      57:33.3    9:17/M             
       5    RAYMOND SKEEN, JR                 PEORIA  AZ             99   44       37    1:00:37.1    9:47/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DAVID GADDIE                                            134   50       16      51:55.4    8:22/M             
       2    BOB NORBURY                       SCOTTSDALE  AZ         70   54       29      57:17.1    9:14/M             
       3    GARY DILLON                       PHOENIX  AZ            17   59       30      57:23.3    9:15/M             
       4    TOM MCKINLEY                      PHOENIX  AZ            63   53       55    1:12:55.0   11:46/M             
       5    TOM BERGMAN                                             130   59       59    1:14:59.5   12:06/M             
Top

Male 60 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TIM DILGAND                                             129   62       33      58:57.3    9:30/M             
       2    JOE D'AGOSTINO                                          137   61       38    1:01:19.1    9:53/M